Blockchain

MEXC Özel: Ethereum Birleşmesi Yaklaşıyor ve ETH Yükseliyor. Spot Fiyatından Daha Fazla Nasıl Kazanç Elde Edilir?

0

MEXC verilerine göre, 13 Temmuz’dan itibaren ETH fiyatı, 1.006 USDT’den en yüksek fiyat olarak 1.629,81 USDT’ye ulaştı ve tek taraflı olarak toparlanmaya başladı. %61,9 değer kazandı. Son zamanlardaki en düşük fiyatı olan 998,61USDT’yle kıyaslandığında, ETH fiyatı %80,94 sıçrama yaptı.

Analizler, ETH fiyatının toparlanmasının ana nedeninin Ethereum ana ağ birleşmesi olduğuna işaret etti. ETH sıçramasının Ethereum ana ağ birleşimiyle ilgili olup olmadığına dair net bir veri olmamasına rağmen, birleşmenin piyasa üzerinde belirli bir etkisi olduğu yadsınamaz.

Son güncel haberlerde, Ethereum Goerli test ağının, Ethereum’un son test ağı birleştirmesi olan 11 Ağustos’ta birleştirileceği yönünde. Her şey yolunda giderse, ana ağ birleştirmesi 19 Eylül’de yapılacak. Daha önce, olası etkileri inceleyen MEXC Research tarafından “ETH Birleşmesi ve Olası Piyasa Etkilerini Anlamak” başlıklı makalede açıklanmıştı:

ETH deflasyona girecek. EIP-1559’un piyasaya sürülmesinden bu yana, Ethereum’un net ihracı %50’den fazla azaldı. Ethereum birleştirmesi tamamlandıktan sonra blok ödülü iptal edilecek ve yürütme katmanı işlem ücretlerini işlemeye devam edecek. Birleştirmeden sonra blok başına ihraç 2 ETH azalacaktır. Günlük ihraç 12.000 ETH’den 1.280 ETH’ye düşürülecektir. Bu hızla, ETH ihracının 100 milyona ulaşması yaklaşık dokuz buçuk yıl alacak. EIP-1559, şu an olduğu gibi ETH yakmaya devam ederken, bu yıl 3,4 milyon ETH yakması bekleniyor ve yakılan ETH sayısının madencilik yoluyla elde edilen yeni ETH’yi geçeceği tahmin ediliyor. Birleşmeden sonra ETH’nin net ihracı negatife düşecek ve bu da ETH’nin deflasyonuna yol açıyor.

ETH satış baskısı azaldı. Şu anda, Pow madencileri her gün elektrik için ödeme yapmak zorunda oldukları için büyük miktarda ETH satmak zorundalar. Birleştirme tamamlandıktan sonra PoS doğrulayıcıların elektrik faturasını karşılamak için ETH satmasına gerek kalmayacağı düşünülüyor. Elektrik faturası artık dikkate alınmadığından günlük satış baskısı 0’a düşebilir.

ETH’nin fiyatının yükselmesi ve böylece kripto para piyasasına olan güvenin artması olası bir durumdur. Örnek olarak 2021 Ağustos ayında gerçekleşen EIP-1559 yükseltmesini alabilirsiniz. ETH tarafından yönlendirilen tüm kripto endüstrisi dibe vurdu ve toparlandı. Ardından gelen “BTC vadeli ETF” trendi daha da ileriye taşıyarak BTC’nin önceki en yüksek seviyeyi aşmasına ve 69.000 $ civarındaki en yüksek noktasına ulaşmasını sağladı. Ethereum birleşmesinin pazardaki hakim konumunu daha da güçlendirebileceğine inanılıyor.

Bu durum, ETH merkezli bir analizdir. Mutlak değildir, çünkü makroekonomik politikalardaki değişikliklerin de dikkate alınması gerekir. Ancak buna rağmen, Ethereum birleştirme olayı bağlamında sahip olunabilecek fırsatlar nelerdir?

Mevcut piyasa eğiliminde, kaldıraçlı ETF’ler iyi bir seçimdir. 13 Temmuz’dan bu yana ETH’nin spot fiyatı %61,9 artarken, aynı dönemde ETH3L’nin kümülatif kazancı (ETH için 3 kat uzun) %254,5’e ulaştı ve bu da spot kazancın %311’i oranına denk gelmektedir.

Kaldıraçlı ETF nedir? Kazançları neden spot kazançlarına göre çok daha fazla? Kaldıraçlı ETF’ler neden trend piyasalar için daha uygundur?

Kısaca, kaldıraçlı ETF, kıyaslanan varlığın fiyat değişimini büyüten ve kıyaslamalı sürekli vadeli işlemlerde birden fazla getiri sağlamayı amaçlayan kalıcı bir kaldıraçlı üründür.

Ancak kaldıraçlı ETF’ler ile vadeli ürünler arasında temel farklılıklar vardır:

  1. Kaldıraçlı ETF ürünleri satın almak, spot ürünleri alıp satmak kadar basittir. Örneğin, BTC için 3 x long gittiğinizde, yalnızca BTC3L/USDT satın almanız gerekir ve BTC için 3 x short gittiğinizde, yalnızca BTC3S/USDT satın almanız gerekir. Pozisyon temizleme sırasında, ilgili pozisyonu satmanız yeterlidir.
  2. Pozisyon için herhangi bir marjin gerekmez ve likidasyon uygulanmaz.

Kaldıraçlı ETF’lerin temel avantajları, bileşik faiz etkisi ve likidasyon kurallarının olmamasıdır. Bileşik faiz etkisi ilkesi iyi anlaşılmıştır. Kaldıraçlı ETF’lerin yeniden dengeleme mekanizması sayesinde, sürekli yükselen/düşen piyasada, günlük kâr otomatik olarak pozisyona aktarılacak ve bileşik faizi gerçekleştirmek için yeniden yatırılacaktır. Böylece kâr, aynı kat veya vadeli işlemlerin marjin ürününden daha yüksek olacaktır. Bu nedenle, yukarıdaki örnekte, bileşik faiz etkisi nedeniyle, ETH3L’nin gerçek kazancı ve getirisi %254.5’ten yüksek olmalıdır, ancak bu doğrudan mum grafiğine yansımayacaktır.

Ayrıca, fiyatların ani yükseliş ve düşüşlerinden kaynaklanan risklerden kaçınmak için platformun diğer türev platformlarında da riskten korunma işlemi yapması gerektiğinden, kaldıraç oranının korunması ve riskten korunma belirli bir ücret kaybı gerektirir. Dolayısıyla, ETF’ler tek taraflı piyasa veya trend piyasası için daha uygundur, ancak değişken piyasalar için uygun değildir.

Mevcut kripto para piyasası, sektörleri ve yöntemleri çeşitlendirdi, bu nedenle tek taraflı piyasayı tahmin etmek zor olabilir, piyasa trendi tamamen ETH yönlü değerlendirilemez. MEXC, BTC, ETH, DOT, ATOM, SHIB, DOGE, AAVE, CRV, GLMR vb. dahil olmak üzere 300’den fazla kripto para biriminin kaldıraçlı ETF alım satımını destekler. Ağ genelinde en geniş kripto para birimi yelpazesine sahiptir ve tüm ağda işlem hacmi sıralamasında ilk 2’de yer alır. Yatırımcıların farklı trendler veya tek taraflı piyasalar altında farklı seçeneklere sahip olmasını sağlar.

MEXC Hakkında

2018 Nisan ayında kurulan MEXC Global, kullanıcılara spot, marjin, kaldıraçlı ETF’ler, türev işlevler ve staking hizmetleri dahil olmak üzere tek noktadan hizmetler sunan 7 milyondan fazla kullanıcıya sahip bir dijital varlık alım satım platformudur. Ekibin çekirdek üyeleri, uluslararası şirketlerden ve finans şirketlerinden geliyor ve blok zinciri, finans sektörlerinde oldukça fazla deneyime sahip.

Eğer hala bir MEXC üyeliğiniz yoksa, avantajlı etkinliklerden faydalanmak ve birçok altcoine yatırım yapmak için şu bağlantıdan üyelik oluşturabilirsiniz:

https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=15FJM

Bizi sosyal medyada takip edin

Telegram: https://t.me/MEXCTurkey

Son 7 Günde MEXC Global’de Öne Çıkan 10 Proje

Previous article

MEXC, MVRS (MVRS) Sözleşme Swapını Destekleyecek

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blockchain