Blockchain

Likidasyon ve Risk Limiti

0

Vadeli İşlemlerde Likidasyon
Likidasyon, teminatın sürdürme teminatı gereksinimine ulaştığında gerçekleşen olaydır. Bu durumda, tüm vadeli işlem pozisyonları likide edilir ve sürdürme teminatı kaybedilir. Adil fiyat, sürdürme teminatına ulaştığında likidasyon tetiklenir.

Likidasyonun Özellikleri
Likidasyon adil fiyattan gerçekleştirilir: MEXC, piyasa manipülasyonunu veya likidite azlığına bağlı likidasyonu önlemek için adil fiyat işaretlemesi kullanır.

Daha büyük pozisyon boyutları, risk limitleri gereğince daha yüksek teminat seviyelerine gereksinim duyar: Bu, likidasyon sistemine, bu teminatın yokluğunda güvenli bir şekilde kapatılması zor olacak büyük pozisyonları etkin bir şekilde kapatmak için daha güçlü bir teminat sağlar. Mümkünse, daha büyük pozisyonlar kademeli olarak likide edilir.

Likidasyon Fiyatının Hesaplanması

Likidasyon fiyatını hesaplamak için aşağıda bir örnek verilmiştir. (Komisyonlar hariç)

Likidasyon Durumu: Pozisyon Teminatı + Gerçekleşmemiş P&L < Sürdürme Teminatı

Long: Likidasyon Fiyatı = (Sürdürme Teminatı – Pozisyon Teminatı + Ortalama Açılış Fiyatı * Pozisyon Boyutu) / (Pozisyon Boyutu)

Short: Likidasyon Fiyatı = (Ortalama Açılış Fiyatı * Pozisyon Boyutu – Sürdürme Teminatı + Pozisyon Teminatı) / (Pozisyon Boyutu)

Bir kullanıcının 50.000 USDT fiyatı ile BTC/USDT vadeli işlemlerinde 0,1 BTC satın aldığını ve kaldıracın 25x olduğunu varsayalım.

Sürdürme Teminatı = 50.000 * 0,1 x %0,4 =  20 USDT

Pozisyon Teminatı = 50.000 * 0,1 / 25 = 200 USDT;

Long Pozisyon için Likidasyon Fiyatı = (20-200+50.000*0.1) /0.1 = 48.200 USDT

Farklı Pozisyon Modlarında Likidasyon Fiyatı

İzole Marjin modunda, likidasyon fiyatı, yukarıda belirtilen formüller kullanılarak hesaplanır. Burada belirtilen teminat yalnızca izole teminatı ifade eder. Riski azaltmak için manuel olarak marj eklenebilir.

Çapraz Marjin modunda, mevcut bakiyenin tamamı teminat olarak kullanılır. Ancak, cüzdan bakiyesindeki herhangi bir kaybın diğer çapraz teminat pozisyonları için teminat olarak kullanılamayacağını unutmayın.

Manuel olarak daha fazla marj eklendikçe likidasyon ve açılış fiyatları arasındaki farkın genişleyeceği göz önüne alındığında, likidasyon riski yüksek olduğunda manuel olarak marj ekleyerek risk azaltılabilir.

Risk Uyarısı

MEXC Vadeli İşlemleri, daha büyük pozisyonların likide olma olasılığını azaltmak için her hesaba bir risk limiti koyar. Pozisyon sayısı arttıkça, gerekli başlangıç teminatı ve sürdürme teminatları da artacaktır. Risk limitinin değişmesi ile teminat oranı artırılabilir ya da azaltılabilir.

Risk limitinizi aşağıdaki gibi kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz:

mceclip0.png

Not:
Likidasyondan kaynaklanan gereksiz kayıpları önlemek için teminatları artırmak isteyebileceğinizden, vadeli işlemlerde işlem yaparken lütfen likidasyon fiyatındaki değişikliği yakından takip edin.

MEXC Kayıt Linki: https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=15FJM

Bizi sosyal medyada takip edin

Telegram: https://t.me/MEXCTurkey

MEXC, ANC3S ve GENE3S Kaldıraçlı ETF Ürününün Hisselerini Birleştirecek

Previous article

Çağrılabilir Boğa/Ayı Sözleşmesi (CBBC) Giriş

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blockchain