Blockchain

Kaldıraçlı ETF Ürünleri Nedir? 3XL, 3XS, 5XL, 5XS İşleyişi Nasıldır?

0

ETF kaldıraçlı işlemdir. Long ‘L’ , Short ‘S’ olarak gösterilir. Örneğin X coin spot piyasada %1 artış sağlarsa, X3L ETF ürünü %3 lük bir değer kazanmaktadır. ETF Marjin işlemlerden farklı olarak likidite riski yoktur ancak dengelenme sistemi vardır. ETF’de ek ücret şöyle hesaplanmaktadır. Her 12 saatlik döngüde bir kez, dengeleme mekanizması yenilendiği için, ek ücret ödenmektedir. Bu ücret, Spot piyasadaki işlem ücretine eşdeğerdir.

Örneğin; X kripto parasını normal almak yerine X3L ETF ürünü olarak aldığınızı ve spot piyasadaki değerinin 1 USDT olduğunu varsayalım. Eğer bu kripto para 1 USDT değerinden iken %30’luk ani bir yükseliş yaşarsa, kullacının kârı bu artışın 3 katı miktarında, yani %90 seviyesinde olacaktır.

Bu %90’lık düşüş sizin aldığınız fiyatı 0,01 veya daha da altına düşürürsa otomatik olarak borsa dengelemeye gider ve coinlerinin 1/10 kadarını size bırakır ve kalanını yakar. Fiyat ise 10 kat artar, ancak adet azalımı olduğu için zarara girmiş olursunuz. Eğer aldığınız kripto para ani düşüş yaşarsa, borsa sizi likidite etmek yerine kasanın %10’unu size verir.

(RİSK UYARISI: Yön yanlış değerlendirilirse, aşırı piyasalarda fiyatların sıfıra yaklaşma riski vardır.)

Detaylı bilgi için ETF Rehberi ve ETF Sık Sorulan Sorular sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kaldıraçlı ETF Rehberi

Kaldıraçlı ETF Sıkça Sorulan Sorular

Diğer sorularınız için MEXC Türkiye Telegram grubuna katılabilirsiniz: https://t.me/MEXCTurkey

Eğer hala bir MEXC üyeliğiniz yoksa, avantajlı etkinliklerden faydalanmak ve birçok altcoine yatırım yapmak için şu bağlantıdan üyelik oluşturabilirsiniz:
https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=15FJM

Bizi sosyal medyada takip edin

Telegram: https://t.me/MEXCTurkey

Shopify CEO’su Hedefine Bu Kripto Para Projesini Kestirdi!

Previous article

MEXC, LAIKA (LAIKA) Projesi için Bir Alım Satım Yarışması Başlatacak – 10.666.666.667 LAIKA Kazanmak için Alım Satım Yapın!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blockchain