KriptoPopüler

İngiltere, Kripto Para ATM’lerini Yasadışı Olarak Tanımladı, ATM’lerin Kapatılması Emri Geldi!

0

İngiliz Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) Cuma günü ülkede faaliyet gösteren tüm kripto ATM’lerinin işlemlerini yasa dışı olarak yürüttüğünü ve operatörlerin bu ATM’leri derhal kapatmalarını emrettiğini açıkladı.

İngiltere’nin üst düzey mali düzenleyici kurumu olan FCA, operatörlerin Birleşik Krallık kara para aklama düzenlemelerine uyması gerektiğini ve hiçbirinin bu düzenlemelere uymadığını belirtti. Düzenleyici kurum, kullanıcıların kriptoyu itibari paraya veya tam tersine çevirmesine izin veren ATM’lerin çok az denetime tabi tutulduğunu ve kara para aklama için bir araç olarak kullanılabileceğini belirtti.

Düzenleyici özellikle, küçük işlemler için müşterinizi tanıma (KYC) gereksinimlerinin eksikliğine atıf yaptı.

Coinatmradar’ın verilerine göre şu anda Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren yaklaşık 70 kripto ATM’si bulunuyor.

FCA, kripto para birimlerine karşı her zaman muhafazakar bir yaklaşım sürdürdü. Kurum son zamanlarda, Nisan ve Eylül 2021 arasında kripto varlıklarla ilgili 300’den fazla dava açtığını açıklamıştı. Yetkisiz kripto işletmelerine yönelik ceza soruşturmaları da dahil olmak üzere 50’den fazla aktif soruşturma devam ediyor.

Bu yılın başlarında, kripto ürünleri için reklamlara ilişkin katı kısıtlamalar da getiren kurum. Cuma günü yaptığı duyuruda, tüketicileri kriptonun düzenlenmemiş ve yüksek riskli doğası hakkında uyarmaya devam edeceğini belirtti.

Kripto ATM’leri Gri Alanda Yer Alıyor

Kriptoyu kolayca ve anonim olarak itibari paraya dönüştürme seçeneği göz önüne alındığında, kripto ATM’leri, başlangıcından bu yana büyük miktarda düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kaldı. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm ATM sağlayıcılarının makinelerinde etkili bir yazılı kara para aklamayı önleme programı olması zorunlu kılınmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri, 30.000’den fazla yerde, dünyadaki en yüksek sayıda kripto ATM’sine sahip ülke konumda.

Bu yılın başlarında, kripto para merkezi Singapur, yatırımcıları kripto ile ilgili dolandırıcılıklardan ve oynaklıktan koruyan daha sert bir duruş benimsediği için kripto ATM’lerini yasakladı. Spesifik olarak, Singapur Para Otoritesi, ATM’lerin halkı riski dikkate almadan kripto satın almaya yönlendirebileceğini ve onları piyasadaki yüksek miktarda oynaklığa maruz bırakabileceğini açıklamıştı.

Ancak geçen yıl Bitcoin’i yasallaştıran El Salvador, Bitcoin ATM‘lerini yaygın olarak benimsedi. Ülkenin 200’den fazla yerde hizmet veren ATM bulunuyor.

İran, Kripto Para Madenciliğine Kısmi İzin Verdi

Previous article

Dev Balinalar İstikrarlı Bir Şekilde Bu Altcoin’i Biriktiriyor!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kripto