KriptoPopüler

IMF’e Göre Rusya-Ukrayna Savaşı Kripto Kabulünü Arttıracak

0

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) görevli bir genel müdür, kripto para birimlerinin artan kullanımının Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olabileceğini düşündüğü belitti

Financial Times (FT) tarafından yayınlanan yeni bir raporda, IMF’de görevli birinci genel müdür yardımcısı Gita Gopinath, Rusya’ya uygulanan geniş kapsamlı uluslararası yaptırımların mevcut ekonomik dünya düzenini parçalayabileceğini düşündüğünü belirttiğine yer verdi.

Gopinath’a göre kripto varlıklar, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve stabilcoin’ler bu savaşa yanıt olarak daha da fazla benimsenebilir. Benimsenmenin artması ise doğal olarak bir düzenleme ihtiyacı yaratır.

“Yaşanan tüm bu gelişmeler, bizi uluslarası düzenleme sorununa çeken son olayların ardından daha da fazla dikkat çekmeye başlayacak. Doldurulması gereken önemli bir boşluk bulunuyor.”

IMF

Gopinath ayrıca Financal Times’a, ABD’nin Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak uyguladığı yaptırımların bir sonucu olarak ABD doları hakimiyetinin azalacağını düşündüğünü de belirtti.

IMF geçtiğimiz Aralık ayında uluslarası düzenlemeye yönelik bir baskının parçası olarak, yaklaşık 2,5 trilyon dolar değere sahip kripto paraların, geleneksel finansal sistemle daha fazla bağlantılı hale gelmesiyle, belirli ülkelerde ortaya çıkabilecek sistemik finansal istikrar risklerin de altını çizdi.

IMF, Ocak ayında kripto para birimlerinin artan popülaritesinin fiyat oynaklığı ile birleştiğinde geleneksel piyasaları nasıl olumsuz etkileyebileceğini tartışmıştı. Daha yakın zamanda ise IMF’in genel müdürü Kristalina Georgieva, kuruluşun kripto para birimlerinden çok CBDC’leri tercih edeceğini açıklamıştı.

Bu 5 Altcoin’e Dikkat: Devasa Benimsenme Dalgası Yükselişe Götürecek!

Previous article

MEXC Continuum Finance (CTN) Projesini Listeleyecek – 9.000 CTN Kazanmak için Alım Satım Yapın!

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kripto